H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Ung kvinde med blåt sjal og en kurv med hyldeblomster. 1880'erne. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 47×64.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 502, 1988 nr. 132, afbildet s. 47.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 15. september 2020