895/​80

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934, )

Elsa og Inga. To barfodede piger i Båstad. Sign. Paul Fischer 1915. Olie på lærred. 55×38.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 558, 1991 nr. 103, afb. s. 87. Herefter amerikansk privatsamling.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

50.000–60.000 kr.

Hammerslag

50.000 kr.