763/​2031
Laurits Tuxen: “Sommerdag på Skagen Strand med Figurer”.

Description

“Sommerdag på Skagen Strand med Figurer”. Kunstnerens døtre Yvonne, stående, og Nina liggende med antagelig Vibeke Krøyer på stranden en varm sommerdag. Sign. L.T. 1907. Olie på lærred. 80×118.

Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier nr. 719.Udstillet: Charlottenborg 1908 nr. 543.Charlottenborgs mindeudstilling over Laurits Tuxen, 1929 nr. 201.Afbildet: ABR Eftersyn III s. 94.Apoteker Vagn Klæbel fotograferede Tuxen ved staffeliet i færd med at male nærværende maleri. Gengivet foregående side.Proveniens: Grosserer W. P. Heyman, dennes dødsboauktion ABR 39, 1953 nr. 84.“Sommerdag på Skagen Strand med figurer” står som noget ganske særligt blandt Tuxens værker, da hans malerier i denne størrelse gerne forestiller storslåede portrætter af Europas kongelige og fyrstelige familier. På dette store maleri ses i stedet Tuxens døtre Yvonne og Nina med antagelig Krøyers datter Vibeke på stranden en varm sommerdag. Inspirationen fra P. S. Krøyers malerier er tydelig, da vægten er lagt på lyset og den gennemslående naturalisme.Tuxen var da også nær ven og studiekammerat af Krøyer og blev gennem dette forhold, trods sine udenlandsophold, opmærksom på det kunstneriske fremstød, som den danske kunst gennemgik i slutningen af 1800-tallet. Motiverne ændrede sig, interiørmaleri blev udskiftet med eksteriørmaleri, og malerierne blev i stigende grad et forsøg på at indfange den oprindelige livsform mellem natur og menneske.

Auction

Selected paintings, 6 December 2006

Category

Paintings

Artist

Laurits Tuxen (b. Copenhagen 1853, d. s.p. 1927)

Estimate

800,000–1,000,000 kr.

Sold

Price realised

1,200,000 kr.