2143/235
Buddha af delvist forgyldt træ siddende i dhyanasana, højre hånd i bhumisparsha mudra, den venstre hviler på skødet. Med indskription på front. Myanmar, 19.-20. årh. H. 54 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mangler ushnisha. Ridser og afslag. Revner.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud