2048/272
Fransk skål af bronze efter kinesisk forbillede “næsehornskop”, sider støbt med blomstrende prunus, hank og fod i form af grenværk. Mærket Alph. Giroux & Cie. 19. årh.s anden halvdel. H. 9 cm. L. 20 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag
42 bud