737/​2036

C. W. Eckersberg (b. Blåkrog near Aabenraa 1783, d. Copenhagen 1853)

“Et Søstykke”. (Skibe, som krydser). Dateret 1825. 39×54.

Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr. 333.Udstillet: Charlottenborg 1825 nr. 14.Kunstforeningen, “Udstillingen af C. W. Eckersbergs Malerier”, 1895 nr. 178.Charlottenborg, “Sønderjysk Kunstudstilling”, 1937 nr. 92.County Museum of Art, Los Angeles, “The Golden Age of Danish Paintings”, 21. oktober 1993–2. januar 1994 og Metropolitan Museum of Art, New York, “The Golden Age of Danish Paintings”, 10. februar 1994–24. april 1994, nr. 31, afb. i kataloget s. 104.Omtalt og afbildet: Kunst i Privat Eje, 1944, bd. I, s. 141. Proveniens: Forstander Borch, købt på Charlottenborg 1825. Dr. A. Schiøtz, Roskilde. Direktør Holger Hirschsprung, København, dennes auktion, Winkel & Magnussen 292, 1942 nr. 11, afb. s. 15, købt af Agathe og Knud Neye. Deres auktion “Dansk Guldalderkunst”, ABR 315, 1974 nr. 6, afb. s. 17.Forskellige private samlinger senest i Los Angeles.På ovennævnte side i Kunst i Privat Eje om Neyes samling omtales nærværende maleri som følger: “Lad os, medens vi er ved Vandet, omtale ”Et Søstykke. Skibe som krydser“. Det er en af Eckersbergs aller bedste Mariner, hvor han baade i Behandlingen af Skibene og Vandet viser, at han som det vaade Elements Maler søger sin lige i det 19. Aarhundredes europæiske Malerkunst. Skildringen af en dansk Korvet, der i Billedet sejler frem med Skum for Boven og med en vidunderlig Takkelage mod en skyet Himmel er saa karakteristisk, at hvor man end traf dette Billede i Verden, vilde man straks erkende det som den danske Marinemalers Værk, Eckersberg ligner her ingen anden”.

Additional Remarks

Auction

Selected paintings, 8 December 2004

Category
Estimate

2,000,000 DKK

Price realised

Not sold