875/667
ST. THOMAS HAVN. 1905. Original blyants/tusch tegning med udkast til værdien 1 Franc i farven grøn/blå (165×127 mm.). Tegningen er meget lig den endelige udgave, men dog mangler skraveringen i skibets sejl, bjerge og vandet. Nederst på tegningen er påført i blyant “1,2 og 5 Francs Mærker ere under Trykning hos H.H. Thiele”. Desuden medfølger litografisk sorttryk af samme tegning [ (*) ]
Frimærker, 14. november 2017
Vurdering
Hammerslag
19 bud