1835/36
Kinesisk skænk af hardwood, rigt udskåret med drager og bladværk, front med tre skuffer. 19. årh. H. 89. B. 193. D. 56.
Proveniens: Nuværende ejers familie boede og arbejdede i Kina for Nordisk Telegraf omkring forrige århundredeskifte som telegrafbestyrer i Peking.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Mindre revner i træet. Enkelte løse paneler.
Ældre malerier og møbler, 27. august 2018
Vurdering
Hammerslag
65 bud