1947/590
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3/2”. Fatningshus af messing mærket Pat. Appl. Udført hos Louis Poulsen.
Brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre slag/skævhed ved munding. Fatning mangler.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag
22 bud