1947/​590
Poul Henningsen: “PH-3/2”. Fatningshus af messing mærket Pat. Appl. Udført hos Louis Poulsen.

Be­skriv­el­se

“PH-3/2”. Fatningshus af messing mærket Pat. Appl. Udført hos Louis Poulsen.

Brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre slag/skævhed ved munding. Fatning mangler.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Moderne belysning

Kunstner

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

Vur­dering

5.000 kr.

Hammerslag

13.000 kr.

22 bud

13.000 kr.
(Autobud) 12.500 kr.
12.500 kr.
12.000 kr.
11.500 kr.
(Autobud) 11.000 kr.
11.000 kr.
10.500 kr.
(Autobud) 10.000 kr.
9.500 kr.
8.500 kr.
(Autobud) 8.000 kr.
8.000 kr.
(Autobud) 7.000 kr.
6.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
5.500 kr.
(Autobud) 4.800 kr.
4.600 kr.
2.700 kr.
2.600 kr.
2.500 kr.