1416/​1516

“Blå Blomst Kantet”. Middags- og kaffeservice af porcelæn, Kgl. P., dekoreret med blomster i underglasur blå. (117)

Bestående af: skål nr. 8557, 2 skåle på fod nr. 8530, saucekande nr. 8537, saucekande nr. 8534, fad nr. 8538, fad nr. 8540, 10 frokosttallerkener nr. 8550, 10 grødtallerkener nr. 8547, fad nr. 8543, underfad nr. 8533, 12 suppetallerkener nr. 8546, 9 middagstallerkener nr. 8549, frugtkurv på fod nr. 8592, fad nr. 8609, trekantet fad nr. 8278, 2 lågfade nr. 8535, kande nr. 8522, lille saucekande nr. 8788, 2 små skåle nr. 8611, opsats nr. 8531, 2 fade nr. 8605, fad nr. 8578, æggebæger nr. 8554, kaffekande nr. 8502, 2 flødekander nr. 8564, lysestage nr. 3334, oliekande nr. 8583, salt- og peber sæt nr. 8584 og 8681, sennepskrukke nr. 8586, sukkerskål nr. 8563, 22 kagetallerkener nr. 8553, 12 par kaffekopper nr. 8608 og 10 underkopper nr. 8608.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Kaffekande med minimalt afslag på låg. Følgende dele er 2. sortering: 4×8553. 1×8608. Enkelte dele med jernpletter. 18 skårede dele medfølger.

Varia, 17. april 2014

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

(Autobud) 7.500 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK