N. A. Abildgaard skole, ca. 1800 (f. København 1743, d. Frederiksdal 1809)
“Homer”. Usigneret. Olie på lærred. 42×35.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 232, 1969 nr. 87 afbildet s. 17 og auktion 1243, 2012 nr. 1.
Reparation og retouchering. Krakeleringer og mærke langs blændrammen.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024
31 bud