2150/546
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 63A”. Rektangulært sofabord med stel af forkromet stål og plade af sort skiffer. Designet 1968. Udført og mærket hos Fritz Hansen. H. 30. L. 123. B. 60.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Enkelte minimale kanthak.
Moderne kunst og design, 14. december 2021
Vurdering
Hammerslag