2114/256
Omega dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med arabertal og små sekunder, støvkapsel af metal, ydre kapsler mærkede Omega og nummereret 3839515, værk mærket Omega. Ca. 1908–1912. Vægt ialt 105 g. Kassediam. 53 mm. Med urkæde af gulddublé. (2)
Uret fungerer ikke, og der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Mangler glas. Skive med hårrevner. løs forkapsel (springer ikke op)
Ældre malerier, møbler og varia, 5. april 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud