1506/769
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Bombardement”. PH lysekrone med fem-armet forkromet stel, 2/1 skærme af opalglas, skærmophæng med trådben. Stemplet No. 2234. Udført hos Louis Poulsen, 1999. Diam. 67.
Fremstillet i 1999 i forbindelse med Louis Poulsens 125 års jubilæum.
Almindelig let brugsslitage. Enkelte minimale ridser og mærker. I god stand. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 3. februar 2015
Vurdering
Hammerslag
10 bud