Tysk skole, ca. 1630
Allegorisk sceneri med en person der tilbyder en kvinde juveler. I baggrunden en morian med et brev. Sign./betegnet på kvindens armbånd I. S. Ae 1630. Olie på lærred. 100×79. Uindrammet.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 600, 1994 nr. 75, afb. s. 60.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020