1721/​1700

David-Andersen m.fl.

Vaser, pilleæsker, saltkar, knapper m.m. af sølv. Norge samt Danmark m.fl. 20. årh. Vægt ekskl. dele med sten samt dragtsmykker ca. 94 gr. H. 2,5–15. (16)

Bestående af større og mindre vase, større og mindre pilleæske, filligranæske, saltkar af alabast, syv knapper, forgyldt broche, to rørformede dragtsmykker af messing med sølvdekorationer og 8 kt. guld.

Dette emne handles i fuldmoms

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Pilleæsker samt større vase med buler. Dragtmykke med defekter. Knapper samt filigran æske ustemplede. Anløbet.

Varia, 25. maj 2017

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag