1739/86
Edgar Meyer (f. Innsbruck 1853, d. Aldrans 1925)
Sydtysk bjerglandskab ved en sø. Sign. Edgar Meyer. Pastel på papir monteret på lærred. 66×103. Uindrammet.
Enkelte ridser, mærker og retoucheringer. Fugtskjolder.
Ældre malerier og møbler, 25. september 2017
Vurdering
Hammerslag