1946/571
Dieter Waeckerlin (f. 20. årh.)
Daybed/sofa med stel af mørklegrå lakeret metal. Sæde og ryg betrukket med lysebrunt meleret stof. Model W53. Udført hos Idealheim, Schweiz. H. 77. L. 202. D. 82./104.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag