1946/​571

Dieter Waeckerlin (f. 20. årh.)

Daybed/sofa med stel af mørklegrå lakeret metal. Sæde og ryg betrukket med lysebrunt meleret stof. Model W53. Udført hos Idealheim, Schweiz. H. 77. L. 202. D. 82./104.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag