Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
Tre fuglescenerier: Svaner ved en kyst, Svaner flyver over et landskab og To fugle på en strand. Tryksign. monogram og det ene dateret 40. To litografier og et træsnit på papir. Bladstørrelser 23,5×32 og 37,5×34,5. Lysmål 51×67. (3).
Papiret er lidt gulnet på den ene. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier og møbler, 31. juli 2017
15 bud