2139/846
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kontrast”. Pendel med skærme af hvid- og orangelakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 44.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Skærme med mindre skævheder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
18 bud