2435/159
Manglebræt af rigt udskåret og delvist bemalet træ prydet med håndtag i form af hest samt blomster, karvesnit og ejerinitialer anno 1759. Rullestok medfølger. L. 65 og 59. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Hestehåndtag delvist forskudt.
Vurdering