2415/​875

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Armstol af teak med synlige samlinger og messingbeslag, betrukket i sæde og ryg med stribet uld. Udført hos Søborg Møbler. 1950–60'erne.

Model præsenteret på Købestævnet i Fredericia 1956.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak.

Auktion

Moderne kunst og design, 9. april 2024

Kategori
Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt

1 bud

Tidspunkt Byder Bud
2.000 DKK