Andrei Dementiev m. flere (, Moskva)
11 ovale russiske vodkabægre af sølv og delvis forgyldt sølv, firsidede, primært drevede med rocailler, blomster og blade, andre med ciseleret dekoration; forskellige mestre, bl.a. Andrei Dementiev, guardein Andrei Andrejev 1776, oldermand Fedor Petrov (1759–1784), Moskva bymærke. Moskva 18. årh. Vægt 332 g. Samt bæger af forsølvet metal, fremstår ustemplet. H. ca. 3. L. 7–8. (12).
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.
Mindre buler, ridser og mærker. En topkant med lille revne.
Russisk tema, 7. december 2020
18 bud