865/​326

Russisk Fabergé kovsh af forgyldt sølv i form af fabelfugl, farverigt dekoreret med cloisonné emalje i panslavisk stil. Stemplet med den russiske kejserlige dobbeltørn som leverandør til Det Kejserlige Russiske Hof, guardein Ivan Sergeievich Lebedkin i Moskva 1896–1908, lødighed 88. Vægt 122 gr. H. 4,8. L. 13.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Vinterpaladset i en kasse.

Russisk + varia & møbler, 2. juni 2016

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag