1815/​55

Antikt Karabagh tæppe, Kaukasus. Design med klassiske Lenkoran ornamenter omgivet af tarantel hovedbort. 20. årh.s begyndelse. 228×155.

Slidte frynser. Minimal slitage på kanter. Ene ende med med reparation af de sidste 2–3 knuderækker(veludført)

Ældre malerier og møbler, 9. april 2018

Vur­dering

18.000 DKK

Hammerslag