H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Landskab ved Næstved ved landevejen mellem Slagelse og Næstved. 1904. Sign. H. A. B. Olie på lærred. 21×42.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 427, 1981 nr. 28.
Mindre afskalninger ved øverste kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020