Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
Studie af sankthansbål på Skagen strand. Sign. L. T. 1919 samt L.T. 19. Olie på træ. 20×28.
Forstudie til “Ved sankthansbålet på Skagen strand”. Dette maleri nr. 1125 i Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier, 1990.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 737, 2004 nr. 2447.
Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024