1505/​1696

Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze, ved urhus siddende kvinde i klassiske gevandter, støbt med fugle, blomster og bladværk, hvidemaljeret urskive med romertal. På sokkel af forgyldt træ, prydet med perlestaf. Vincenti & Cie. 19. årh.s midte. H. ekskl. sokkel 27.

Mindre afslag og hårrevne på urskive. Bladranke i venstre side løs. Pendul medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Velour på base med kraftig alderspræg.

Varia, 29. januar 2015

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.700 DKK

1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK