1505/1696
Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze, ved urhus siddende kvinde i klassiske gevandter, støbt med fugle, blomster og bladværk, hvidemaljeret urskive med romertal. På sokkel af forgyldt træ, prydet med perlestaf. Vincenti & Cie. 19. årh.s midte. H. ekskl. sokkel 27.
Mindre afslag og hårrevne på urskive. Bladranke i venstre side løs. Pendul medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Velour på base med kraftig alderspræg.
Varia, 29. januar 2015
Vurdering
Hammerslag