921/​105

Egron Lundgren (f. Stockholm 1815, d. sst. 1875)

Portræt af Joseph Magnus Stäck (1812–1868). Sign. monogram 1846. Dobbelt betegnet 'J. M. Stäck'. Bly på papir. Bladstørrelse 21,5×16. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 40, omtalt s. 61, afb. s. 60.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AI 8).

Den svenske maler Egron Lundgren var blandt de svenske kunstnere, der gjorde de danske guldaldermalere selskab i Italien i 1840’erne. Rom var en oplagt rejsedestination for Lundgren, som dyrkede de romantiske landskabsmalerier, og han nåede da også at bo der en længere årrække fra 1841 til 1849. I Rom var stamstedet Antico Caffé Greco, beliggende ved Den Spanske Trappe, og her opholdt Lundgren sig mestendels med sine svenske kunstnerkollegaer, herunder Gustaf Wilhelm Palm (1810–1890), Carl Wahlbom (1810–1858), Gustaf Uno Troili (1815–1875) og Joseph Magnus Stäck (1812–1868). I nærværende portræt har Lundgren portrætteret Stäck med en romersk hat, som flere af de tilrejsende skandinaviske kunstnere bar.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK