1909/​58

Gabriel Jensen (f. Lyngby 1862, d. København 1930)

Portræt af Sophie Nicoline Larsen, f. Moe (1851-?), søster til kunstneren Louis Moe. Sign. Gabriel Jensen 1929. Olie på lærred. 75×58.

Betegnet på bagsiden: “Sophie Nicoline Larsen født Moe født i Oslo 26/9 1851 malet af Gabriel Jensen November 1929”.

Lærred bør strammes op. Få minimale ridser og krakeleringer. Behov for rensning.

Ældre malerier og møbler, 25. februar 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag