2119/1014
Poul M. Volther (f. 1923, d. 2001)
Sofabriks/daybed af eg med justérbar, opklappelig tremmeryg af bøg. Løs madras i sæde, sider og ryg betrukket med lys stribet uld. Model 200. Udført hos Frem Røjle. H. 81. L. 200. Max B. 110.
Litteratur: Mobilia 1957.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. En defekt justerbar sidestykke. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud