12115/54
Sæt på seks stole af bejdset træ. Sæde og ryg betrukket med skind, beslået med messingsøm. Model 1562. Udført og stemplet hos Fritz Hansen, 1940'erne. (6)
Ifølge oplysninger fra sælger hidrører stolene fra Herlufsholm Kostskole.
Litteratur: Fritz Hansen katalog 1942, side 35.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder betræk med defekter og huller.
Kunst, antikviteter & design, 15. april 2021
Vurdering
Hammerslag