2442/7030
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“The Chair”. Et par armstole af eg. Sæde betrukket med rødt skind. Model JH 503. Udført hos snedkermester Johannes Hansen. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og hak. Invendig sarg under stolen med “Schæffergården” ridset ind i træ. Sæde med pletter og smuds.
Schæffergården: Kunst, design og antikviteter, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag