857/​61

Carl Thomsen (f. København 1847, d. sst. 1912)

Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i juni 2015.

“Kamma Rahbek ved sit Skrivebord”. Sign. monogram 1882. Olie på lærred. 58×50.

Udstillet: Charlottenborg 1882 nr. 429 (tillægget).

Kamma Rahbek (1775–1829) var gift med den noget ældre Knud Lyhne Rahbek. De købte sammen Bakkehuset på Frederiksberg, hvor guldalderens danske forfattere mødtes i Kamma Rahbeks salon til enkle traktementer, men så meget desto mere åndfuld samtale. Oehlenschläger, Jens Baggesen, Sophie Ørsted, Poul Martin Møller, Grundtvig, Ingemann, H.C. Andersen, P. O. Brøndsted og Heiberg var blandt de prominente gæster.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier og tegninger, 2. juni 2015

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK