2138/​36

“Splendid”. Moser glasbesætning med slibninger og forgyldt bort med bladværk samt monogram. H. 6–19,8 cm. (62)

11 vandglas. H. 11,5. Diam. 7. 5 rødvinsglas. H. 19,8. Diam. 8,3. 12 hvidvinsglas. H. 17. Diam. 7,3. 12 hedvinsglas. H. 14,9. Diam. 6,2. 6 cocktailglas. H. 14,3. DIam. 9,9. 11 snapseglas. H. 10. Diam. 4,2. 5 skylleskåle. H. 6. Diam. 11,8.

Fremstår med minimal alders- og brugsslitage. To skylleskåle med stødmærker i kant. Ét cocktailglas med stødmærke i kant.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK