1444/1614
Apoteker krukke af porcelæn, cylinderformet, dekoreret i grå-sort og guld, låg af forgyldt metal. Den Kongelige Porcelainsfabrik, 1820–1850. H. 17,5 cm.
Serien stammer fra Vaisenhus Apoteket.
Topkant med revne. Guld dekoration med slitage.
Varia, 30. oktober 2014
Vurdering
Hammerslag