1444/​1614

Apoteker krukke af porcelæn, cylinderformet, dekoreret i grå-sort og guld, låg af forgyldt metal. Den Kongelige Porcelainsfabrik, 1820–1850. H. 17,5 cm.

Serien stammer fra Vaisenhus Apoteket.

Topkant med revne. Guld dekoration med slitage.

Varia, 30. oktober 2014

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK