Kurt Østervig, tilskrevet (f. 1912, d. 1986)
Rektangulært sofabord af riopalisander med delvist kehlet kant. Udført og mærket hos Jason Møbler. 1960'erne. H. 51. L. 75. B. 42.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021