Sven Dalsgaard (f. Randers 1914, d. sst. 1999)
“Træ-mand”, 1972. Sign. på bagsiden Sven Dalsgaard med titel og datering. Olie på lærred i kunstnerens ramme. 33,5×39.
Udstillet: “Sven Dalsgaard, retrospektiv udstilling”, Randers 1976, nr. 717.
Moderne kunst og design, 14. maj 2024
19 bud