2125/9034
Fransk Napoleon III piedestalbord af forgyldt bronze med plader af porcelæn, dekoreret i Sevres stil i blåt og guld med runde portrætter af Louis XVI og den kongelige familie. 19. årh.s slutning. H. 75. Diam. 53.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Et hjul mangler. Den lille porcelæns plade er knækket.
Selected - Udvalgte antikviteter og dekorative objekter, 21. juni 2021
Vurdering
Hammerslag