Jens Hansen-Aarslev (f. Årslev ved Aarhus 1847, d. Aarhus 1928)
Kunstnerens søster med naboens barn. Usigneret. Olie på lærred. 51×41.
Litteratur: August F. Schmidt & Sigurd Swane, “Jens Hansen-Aarslev. En kunstnerskæbne”, 1942, afbildet s. 124. (Bog medfølger)
Behov for rensning. Retoucheringer. Lærredet er dubleret. Krakeleringer.
171923 |