Fritz Kraul (f. Altona 1862, d. København 1935)
Parti fra Strand-Alleen ved Frederiksværk med børn, der sidder på en bænk. Sign. F. Kraul 1914 og betegnet Strand-Alleen Frederiksværk. Olie på lærred. 36,5×56,5.
Minimale afskalninger. Områder med tyndere bemaling.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019
48 bud