2148/996
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 808”. Rektangulært sofabord med stel af forkromet stål. Top af gråmeleret sten. 800-serien formgivet 1970. Udført hos Johannes Hansen. H. 43. L. 115. B. 70.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser, mærker, skjolder og smuds.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud