2433/​874

Erik Rahr (f. Odense 1900, d. Ibiza 1962)

Per Linnemann-Schmidt (f. København 1912, d. 1999)

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Vase af stentøj, dekoreret med brun harepelsglasur. Udført og stemplet hos Saxbo. H. 19,5.

Lille vase af stentøj, dekoreret med blå harepelsglasur. Sign. PLS. Udført og signeret hos Palshus, Denmark. H. 7.

Oval skål af stentøj, dekoreret med brunlig glasur. Sign. ER. Udført og stemplet hos Saxbo. H. 4,5. L. 12.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Saxbo vase er 2. sortering og med overflade ridser. Oval skål med stearinrester. Vaser med kalkaflejringer og indvendinge ridser, den blå også med krakeleringer.

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

803185 2.200 DKK
800608 2.100 DKK
922832 2.000 DKK