Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“FJ 45”. Et par lænestole af mahogni, betrukket på sider, ryg og løs hynde med gråblåt uld. Keder af naturskind. Udført og stemplet hos snedkermester Søren Horn. (2)
Præsenteret på Københavs Snedkerlaugs udstilling 1945.
Litteratur: Grete Jalk (red.) “Dansk Møbelkunst gennem 40 år”, bind 2, s. 276–77. Litteratur: Noritsugu Oda: “Danish Chairs”, 1999, s. 86–87.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben. Mindre kantskader på vinger. Latexgjorde under hynder er tørre og trænger til udskiftning. Den ene af stolene med reparation ved samlig bagerst på venstre armlæn. Den anden med stødmærke på højre armlæn ca. 6×6 mm.
Moderne kunst og design, 14. april 2015