2414/811
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Reolvæg, bestående af to skabe og to bogreoler af massiv elm og to bogreoler af massiv mahogni. Bogreoler med messingforede samlingshuller. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H./B. 76. D. 27,5/36. (6)
Fremstår med slitage, herunder ridser, mærker og hak og afslag. Slitage på lak. Huller i bagbeklædning til vægmontering. Uoriginale nøgle medfølger. Nogle gabende samlinger.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag