2045/719
Inger Hanmann (f. Stege 1918, d. Frederiksberg 2007)
Skål af sterlingsølv dekoreret med turkisblå, grøn og koboltblå emalje. Udført og stemplet hos A. Michelsen, med årskode G10=1981. Vægt 518 g. H. 9,7. Diam. max. 16.
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud