Hans Henrik Hansen (f. København 1894, d. 1965)
Lågkrukke og vase af stentøj, begge dekoreret med celadonglasur. Krukkens låg modelleret med dyr. Sign. monogram for Hans Henrik Hansen. Kgl. P. H. 11,3. Vase er prøvemodel sign. Ny No. Kgl. P. H. 7,5. (2)
Litteratur: Hans Henrik Hansen lågkrukken er illustreret i “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri”, nr. 1, 1942.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Hans Henrik Hansen lågkrukke med overfladisk afslag på fodrandens underside.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021