902/​22

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

Købt af Nivaagaards Malerisamling i juni 2021.

Scene fra Ludvig Holbergs “Barselstuen”. Usigneret. Olie på lærred. 82×108. Samtidig ramme.

Egenhændig gentagelse med enkelte ændringer i detaljer og farver af maleri fra 1845 med samme mål tilhørende Statens Museum for Kunst (Inv. nr. KMS506).

Ludvig Holbergs komedier har gennem det sene 18. århundrede. og 19. århundrede været til stor inspiration for danske malere, nævnes kan Johannes Wiedewelt, Nikolai Abildgaard, C.A. Lorentzen og C.W. Eckersberg; men ikke mindst Wilhelm Marstrand beskæftigede sig hele livet med Holbergs komedier med beskrivelse af folkelivet set gennem Holbergs satiriske briller. Marstrand placerer Holbergs persongalleri i guldalderens borger- og bondestuer.

Barselsstuen blev opført første gang i begyndelsen af oktober 1723 på teatret i Lille Grønnegade. Et populært motiv af Wilhelm Marstrand, der også blev udført som litografi. At holde barselsstue var en social institution på Holbergs tid. Det var skik at barselskvinden ikke lod sig se offentligt i seks uger efter fødslen, men modtog besøg liggende i en smukt opredt seng. Mange daglige visitter kunne blive en bekostelig affære, og myndighederne søgte at dæmme op for ødselheden ved lov.

Malerier og tegninger, 1. juni 2021

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK