2447/​145

Karl Jensen (f. Holstebro 1851, d. Hillerød 1933)

“Stengangen paa Rosenborg”, 1885. Sign. Karl Jensen. Olie på lærred. 50×63.

NB. Tilføjelse til beskrivelse 15–11-2024.

Hanna Nielsens fortegnelse over Karl Jensens malerier nr. 70, omtalt s. 48, afbildet s. 47.

Udstillet: Charlottenborg 1885 nr. 581. Exposition Universelle Paris 1889 nr. 70, her tildelt Mention Honorable. Kunst- og Industriudstillingen, Stockholm 1897, nr. 1239. Rådhusudstillingen 1901 nr. 766. Winkel & Magnussen, “Retrospektiv Udstilling” 1916 nr. 55. Holstebro Museum.

Proveniens: Hofmarskal overkammerherre O. Oxholm, Kvistgård, overkammerherreinde Wanda Oxholms dødsboauktion, Sagførernes Kunstauktioner 2, 1942 nr. 86. Bruun Rasmussen auktion 474, 1985 nr. 210, afb. s. 157.

Enkelte minimale overfladiske ridser. Rensning anbefales.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

25 bud

984483 (Autobud) 3.800 DKK
1168276 3.600 DKK
984483 (Autobud) 3.400 DKK
1168276 3.200 DKK
984483 (Autobud) 3.000 DKK
1168276 2.900 DKK
984483 (Autobud) 2.800 DKK
1168276 2.700 DKK
984483 (Autobud) 2.600 DKK
1168276 2.500 DKK
984483 (Autobud) 2.400 DKK
1168276 2.300 DKK
984483 (Autobud) 2.200 DKK
1168276 2.100 DKK
984483 (Autobud) 2.000 DKK
1168276 1.950 DKK
984483 (Autobud) 1.900 DKK
1168276 1.850 DKK
984483 (Autobud) 1.800 DKK
1168276 1.750 DKK
984483 (Autobud) 1.700 DKK
1168276 1.650 DKK
984483 (Autobud) 1.600 DKK
801079 1.550 DKK
984483 1.500 DKK