Karl Jensen (f. Holstebro 1851, d. Hillerød 1933)
“Stengangen paa Rosenborg”, 1885. Sign. Karl Jensen. Olie på lærred. 50×63.
NB. Tilføjelse til beskrivelse 15–11-2024.
Hanna Nielsens fortegnelse over Karl Jensens malerier nr. 70, omtalt s. 48, afbildet s. 47.
Udstillet: Charlottenborg 1885 nr. 581. Exposition Universelle Paris 1889 nr. 70, her tildelt Mention Honorable. Kunst- og Industriudstillingen, Stockholm 1897, nr. 1239. Rådhusudstillingen 1901 nr. 766. Winkel & Magnussen, “Retrospektiv Udstilling” 1916 nr. 55. Holstebro Museum.
Proveniens: Hofmarskal overkammerherre O. Oxholm, Kvistgård, overkammerherreinde Wanda Oxholms dødsboauktion, Sagførernes Kunstauktioner 2, 1942 nr. 86. Bruun Rasmussen auktion 474, 1985 nr. 210, afb. s. 157.
Enkelte minimale overfladiske ridser. Rensning anbefales.
25 bud
984483 (Autobud) | ||
1168276 | ||
984483 (Autobud) | ||
1168276 | ||
984483 (Autobud) | ||
1168276 | ||
984483 (Autobud) | ||
1168276 | ||
984483 (Autobud) | ||
1168276 | ||
984483 (Autobud) | ||
1168276 | ||
984483 (Autobud) | ||
1168276 | ||
984483 (Autobud) | ||
1168276 | ||
984483 (Autobud) | ||
1168276 | ||
984483 (Autobud) | ||
1168276 | ||
984483 (Autobud) | ||
1168276 | ||
984483 (Autobud) | ||
801079 | ||
984483 |